RADIOHEAD - IN RAINBOWS

10. října 2007 v 22:11 | Jürgen DDR
Jednadvacetiletí Radiohead (původně On a Friday) vstoupili do dnešního rána s něčím, co by se dalo nazvat (ne)malou revolucí v mainstreamové populární hudbě. I když toto zařazení je pro partičku z Oxfordshire odporné a nesportovní jako Pavlík Horváthů pro sport, pravdou zůstává, že od roku 1991 podepsaná smlouva s EMI na šest alb vypršela až s Hail To The Thief o dvanáct let později. Po sérii platinových a zlatých desek, vyprodaných stadionech s fanoušky, kterým není krásná a zajímavá hudba cizí, tu máme Radiohead bez (obrovského) vydavatelství a přitom se stejně úchvatnou porcí hudby, jako v dobách minulých. O téměř dva měsíce dříve, než se objeví nosiče s novým albem In Rainbows, se kapele podařil významný kousek. Na své stránky umístili k volnému (ale i za dobrovolný finanční přispěvek) stažení (160 kbps) všech deseti skladeb, které ve speciální Discbox verzi (2LP, CD, CD + 8 dalších novinek) vyjdou 3. prosince a pro naší destinaci je stanovena cena 40 liber. Uvažuje se ale i o standartním CD, které by se snad do našich obchodů mohlo dostat v průběhu ledna 2008. Ale jak , to asi nikdo neví. Disckbox si lze předobjednat pouze na stránkách Radiohead a o jiné distribuci se zatím nemluví.
(2LP + CD)
15 Steps
Bodysnatchers
Nude
Weird Fishes / Arpeggi
All I Need
Faust Arp
Reckoner
Jigsaw Falling Into Place
Videotape
(bonus CD)
MK1
Down Is The New Up
Go Slowly
MK2
Last Flowers
Up On The Ladder
Bangers And Mash
4 Minute Warning
In Rainbows se pohybuje v současně (doufám že ne už trendově) oblíbeném písničkářství propojeném elektronikou, dá vzpomenout na "X" OK Computer (Nude, Jigsaw Falling Into Place), jekot Voxe (House Of Cards), dětičky (15 Step), ale hlavně na poslední alba. Na Nobelovku to sice není, ale tah, který Radiohead předvedli všem nenažraným firmám, by stál aspoň za nominaci.
Za 43 minut dávám 9.5 z 10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 martin martin | E-mail | 5. prosince 2007 v 17:39 | Reagovat

No - co předvedli Radiohead "nenažraným firmám" svědčí bohužel spíše o jejich vlastní nenažranosti. Nejen že si takhle vydělají mnohem více, protože se nemusí s nikým dělit, ale navíc vydělají dvakrát - poprvé za ten polotovar stahovaný placeně z netu (polotovar vzhledem k mizerné kvalitě 160kbps a záměrně placatému zvuku bez zvonivých výšek a detailů), podruhé za plné album v normální kvalitě - plné proto, že jde o dvojalbum (u kterého je druhé CD bůhvíproč označeno jako "bonus CD" - přitom kvalitou snad ještě předčí desku první). Byl to jen velmi dobře vypočítaný marketingový tah. Jako od mazáků, kteří se v byznysu skvěle vyznají. Nicméně - hudba je to geniální.

2 lucky lucky | E-mail | 17. ledna 2008 v 21:36 | Reagovat

Tak ten "polotovar" z netu mohl mít kdo chtěl zadarmo, nebo za částku, kterou si sám určil. Ten, kdo si objednal discbox s bonusovým CD a dvěma vinyly a texty a artworkem zaplatil sice 40 liber, ale ten polotovar měl už v ceně. To jen tak pro pořádek. A kdo nechtěl nic z toho, mohl si 1.1. koupit klasické CD. Docela fér, ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama